Léto je nejenom dobou radovánek, dovolené, krásného a slunného počasí, ale také dobou, kdy se můžeme těšit na ty nejlepší pochutiny přímo od matky přírody. Doba dozrávání je pro mnohé pěstitele tou nejlepší odměnou. Proč se však spokojit pouze s tradičními druhy, který si dnes na zahradě může vypěstovat každý? Zkuste ochutnat ovocné dobroty, které si zamilujete po prvním kousnutí.

okrasná kdoule

Určitě si představuje ovoce třetího světa, které se k nám dostalo teprve nedávno, a vy jste ještě neměli příležitost ho ochutnat. Možná budete na omylu, ono tedy tak plně nové není. Spíše staré a dávno nezapomenuté, ovšem naše babičky dokázali z těchto ovocných pochutin vytvořit ty nejchutnější marmelády a koláče. Kdoule, moruše bílá nebo jeřabiny jsou plody, které se dnes konzumovaly zcela běžně, ale v posledních letech jejich popularita tak nějak uvadá. Jedná se o plody, jejíchž název může na první pohled vypadat poněkud neznámě, ale nenechte se oklamat.

Kdoule

Tohle na první pohled legrační ovoce v sobě ukrývá spoustu vitamínů, i když z jeho chuti v syrovém stavu asi nebudete kdovíjak odvázaní. Jeho chuť je velice trpká, ale počkejte po uvaření. Kdoulová marmeláda, kompot nebo třeba jako náplň ovocných knedlíků, tohle ovoce si určitě zamilujete. Navíc je velmi zdravé, plné vitamínů a minerálů a naše babičky s ním v minulosti léčily třeba zažívací potíže nebo bolest v krku. Zkrátka takový zapomenutý všelék, který by určitě u vás doma neměl chybět.

moruše bílá

Než se rozhodnete kdoule jakkoliv tepelně upravovat, zbavte je slupky. Ta je poměrně tuhá a v jídle mi mohla způsobit víc škody než užitku.

Moruše

Léčivé účinky moruše znali už ve starověkém Egyptě. U nás můžeme najít moruši bílou, červenou a černou, všechny tři druhy však mají domovinu na tisíce kilometrů vzdálenou. Moruše je známá pro vysoký obsah vitamínů C, E a B nebo minerálů, jako je draslík, fosfor a vápník.