Kdybychom žili na na Hawaii, to by byla „havaj“. Po celý rok subtropické podnebí s teplotami nad dvacet stupňů Celsia, ideální na procházky v šortkách a v tričku, s koupáním v moři, snad jen s výjimkou deštivých a větrných dnů. To u nás se ohřejeme maximálně od května do září a po zbytek roku se musíme výrazně tepleji oblékat a také přitápět.
Vytápění je největší položkou v rodinném rozpočtu, doplácíme zkrátka na nevýhodnou geografickou polohu naší republiky a na střídání ročních období. Musíme tedy řešit nejen ceny paliv a anergií, ale také topný systém, zda je v pořádku, a zda funguje, jak má.
Někdy se zdá, že topení nevytápí dostatečně, ačkoli je spotřeba paliva poměrně vysoká. Může to být způsobeno několika faktory. Za prvé může jít o špatnou cirkulaci např. kvůli špatně navržené soustavě nebo nedostatečnému výkonu čerpadla. Za druhé to může způsobit vzduch v potrubí a v radiátorech, a v tomto případě vždy pomáhá odvzdušnění a zavodnění soustavy s dostatečným tlakem vody.
Za třetí se může jednat o zanesené trubky a radiátory různými kaly a nečistotami.
Vzhledem k tomu, že v topné soustavě neustále cirkuluje voda, dochází tu k interakci s okolním prostředím, v tomto případě s materiálem trubek, armatur a topných těles, a zároveň je teplá voda živným médiem pro rozmnožování bakterií. Po určité době se průřez potrubí začne plnit usazeninami, bakteriálního slizu a zkorodovaným odpadem. Usazeniny kolují v topné soustavě a usazují se na místech nejmenšího odporu, kde mohou tvrdnout a zmenšit průřez trubek natolik, až se sníží topný výkon.
Proto se doporučuje čas od času topnou soustavu nechat instalatéry Kanalizace instalatéři propláchnout čisticím roztokem pomocí speciálního kompresoru. Poradí si i s pevnými úsadami, které jsou v některých místech koncentrované ve větším množství a delší dobu, tedy např. tam, kde se topení dosud nečistilo.