Nezáleží na tom, zda se považujete za vášnivého čtenáře, nejvíce ze všeho si užíváte procházky do přírody, milujete zkoušení nových sportů v rámci testování svých osobních limitů, nebo se jen rádi po večerech zabalíte do deky a strávíte několik hodin sledováním oblíbených žánrů ve zfilmované podobě. Vždy si lze uzpůsobit běžné okolnosti tak, abyste se dostali i ke svým volnočasovým aktivitám. Jak tak ale učinit?
1) Uspořádejte si své priority. Na základě vlastních preferencí a zahrnutí nevyhnutelných záležitostí si vytvořte dobře promyšlený seznam, ze kterého bude vyplývat, k čemu se potřebujete dostat přednostně. Jakmile budete vždy postupovat na základě tohoto listu, nestane se Vám, že nezbude dostatek minut či hodin z Vašeho rozvrhu pro pracovní příležitosti, seberozvoj, rodinu či jiné věci, které považujete za důležité.
2) Rozplánujte si svůj čas. Za předpokladu správného uvědomění si důležitosti konkrétních položek, se kterými se obvykle potýkáte, nyní vložte trochu úsilí do sestavení vyhovující posloupnosti aktivit. Upřednostňujte nezbytnosti a nepřehlťte se svým koníčkem, neboť náhlý nezvyklý nával hroudy minut až hodin po dlouhé době odkládání může rychle vést ke ztrátě motivace pokračovat.
3) Zorganizujte si svůj běžný den. Poté, co si stanovíte konkrétní interval na jednotlivé povinnosti a záliby, si jej poskládejte do smysluplného pořadí a srovnejte dle odlišností mezi pracovními dny a víkendy. Myslete však na to, abyste se nevyčerpali a zbyl Vám také čas sami pro sebe a své blízké. Vytvořený harmonogram se totiž musí plně shodovat s reálnými možnostmi, aby nenarušoval Váš soukromý život.
4) Zvykněte si na rutinu. Poslední krok již představuje pouhé zvyknutí si na zavedené změny. Hleďte tedy na celé nové ustanovení jako na novou příležitost lepšího nakládání s časem. Jedině tak se nepřipravíte a ani plynutím měsíců neztratíte svou vášeň.