Nestává se, že narazíte na člověka, který vyhledává záměrně nekvalitní zboží. V tomto případě si položme skoro až filosofickou otázku – co to vlastně je nekvalitní zboží? Jak se dá definovat? Z objektivního hlediska má kvalitní zboží jednoznačnou definici. Hlavní roli hrají naše smysly, jakým způsobem dané zboží vnímáme, co nám přináší při konzumaci nebo jaký dojem máme z tkaniny, z níž je upleten náš nový svetr. Jenže nároky na zboží máme každý rozdílné. To, s čím se spokojí jedna rodina, se nemusí spokojit druhá. Jak se říká, sto lidí, sto chutí.
Můžeme očekávat kvalitu v obrovských řetězcích?
Zamysleme se nad dobou zhruba před sto lety. V těchto dobách se stále pracovalo na poli. Lidé na vesnicích vlastnili zahrady, jejichž úroda je dokázala uživit přes zimu. Věděli, co pěstují, věděli, jak je o rostliny, stromy či zvířata postaráno. Postřiky a antibiotika nebyli používány. Za uplynulou dobu zemědělství pozvolna upadalo. Dnes jsou pole zastavěna domy. Urbanizace byla, je a bude. Samotné výsledky výzkumů pak ukazují, že ovoce a zelenina ztrácí vitamíny a živiny. Tudíž při snězení kila jablek za den můžete očekávat aspoň titěrné množství potřebných látek.
Na co se soustředit při výběru kvalitního zboží?
Doporučujeme vám hlídat tyto aspekty:
· Zboží obsahuje zdraví prospěšné látky či nezávadný materiál
· Přečtěte si na výrobku etiketu, dočtete se, kolik a čeho se nachází v daném výrobku
· Naučte se rozpoznávat certifikáty udělené kontrolními složkami. Jen tak máte jistotu, že kupujete opravdu kvalitní výrobky
· Inspirujte se jinými firmami, které vyrábí tentýž výrobek. Porovnávejte složení. Vaše zjištění může být v boji cena versus kvalita překvapující.
Dbejte na kvalitní výrobky. Jejich stálým používáním či konzumací můžete své tělo pomalu, avšak jistě, devastovat.