Technologie, které byly ještě před pár lety dostupné pouze specializovaným skupinám, se dnes stávají dostupné pro všechny. To platí i o termokamerách, které byly původně vojenská technologie, sloužící k odhalení maskovaných nepřátel. Dnes má však spoustu jiných využití a koupit si ji může prakticky každý.
K čemu nám vlastně ale slouží? Na rozdíl od té běžné, neposkytuje obraz ve viditelném spektru, nýbrž v infračerveném. To znamená, že nesnímá viditelné světlo, nýbrž tepelné záření. Každá živá bytost, a velká část pracujících přístrojů, jej vydává. Může tedy posloužit například k odhalení zloděje během nízké viditelnosti, například v noci. Ale to samozřejmě není zdaleka vše, co s ní lze dělat.
Otázkou zůstává, co s těmito měřeními uděláme, a zda vůbec můžeme měření termokamerou jako laici provádět. Pokud chceme například zjistit, zda v našem domě nemají hnízdo škůdci, či zda se například pod tapetou netvoří plíseň, není nic jednoduššího, než vzít termokameru a na dané místo se přes ni podívat.
Zde ovšem nastává zádrhel: dokážeme skutečně obraz, který nám kamera ukáže, správně interpretovat? Jak můžeme vědět, že to teplé místo je hnízdo hlodavců, a ne něco jiného? My jako laici to příliš posoudit nedokážeme, přesto nám to dokáže dát jasnější představu, co se tam ve tmě nachází.
Pokud však potřebujeme mít toto měření oficiální – například po stavbě domu dáme reklamaci, že nám někudy utíká teplo -, pak je nutné, aby toto bylo prováděno kvalifikovanou osobou, která má k takovéto práci oprávnění. Jen tehdy jej totiž bude firma nucena akceptovat jako nevyvratitelný důkaz.
Zavolat odborníka je vhodné i v případě, že na své termokameře uvidíte nezvyklý zdroj tepla, ale nebudete schopni určit, co to je. Odborník to dokáže díky svému vzdělání i zkušenostem posoudit a určit, zda to představuje problém, který je nutné řešit.
Záleží tedy na konkrétní situaci, obecně však platí: volejte profesionála kdykoliv potřebujete oficiální dobrozdání nebo ve chvíli, kdy se vám na záznamu něco skutečně nezdá.